Mimari

Tarihi Kent Amediye

Amediye-Sehri

Tarihi Asur dönemine dayanan Kuzey Mezopotamya’da bulunan Amediye Şehri’nin her yeri tarih kokuyor.

Hakkari‘nin Şemzinan bölgesinde 13. Veya 14.yüzyıllarda Bahaddin tarafından kurulan Badinan veya Bahdinan (1376–1843), hanedalığının uzun süre başkentliğini yaptı. Günümüzde şehir tamamen Kürtlerin yaşadığı bir yer. Ayrıca şehir dağın tepesine kurulu olduğundan genişlemesi de mümkün olamıyor. Bu da şehrin nüfusunun çok fazla yükselmemesine sebep oluyor.

Amerikan Distractify sitesi ’Dünyada görülmesi gereken en güzel 30 ilçenin listesi’ adıyla hazırladığı çalışmada Duhok iline bağlı Amediye ilçesine de yer verdi. Amediye listede 24. sırada yer aldı. Amediye’nin tarihi çok eskilere dayandığı için şehirde birçok tarihi eser var. Amediye bir dönem Kürtlerin okul okumak için geldikleri bir şehirdi. Şehir kalesiyle meşhurdur. Kürt imparatorluğu olan Eyyubiler de burayı yönetmişlerdir. Amediye’nin uleması, okumuşu çoktur ”Katip Çelebi” der. Asenath Barzani, ilk kadın hahamı ve aynı zamanda Kürt’tür. Amediye ve Duhok bölgesinde yaşamış Yahudi Osanath Barzani aynı zamanda şairdir.

 

Amediye Kalesi

AMEDİYE ŞEHRİ VE KALESİ

AMEDİYE ŞEHRİ VE KALESİ

Amediye Kalesi’nde birçok tarihi eser bulunmaktadır. Eski kapı kalenin batısındadır. Eski Cami de şehir merkezinde yer almaktadır. Minare, kubbe ve Zoroastrain kapısı da görülmeye değer tarihi yerlerdir. Yüzyıllar boyunca Amediye (Amediye), Osmanlı İmparatorluğu’nun yok olmasına kadar Badinan Beyliği’nin başkenti olmuş, emirliklerin bazı türbeleri hala bölgede bulunmaktadır.

Kubhan Okulu:

Kubhan Okulu

Kubhan Okulu

Kubhan Okulu eski İslami medresenin kalıntılarından biridir. Amadiye kalesinin kuzey doğusunda ve Solaf tatil beldesinin kuzeyinde ağaçlarla dolu bir bahçenin içinde bulunmaktadır. Kubhan okulu miladi on yedinci yüz yılda İslami ilimlerin öğrenimini vermekteydi.

Bu dönemlerde medreseden yüzlerce imam ve hatip çıkmış olup kendilerine medrese tarafından şer’i icazet verilmiştir. Günümüzde ise medreseden o tarihi merkeze tanıklık eden bazı duvarlardan başka bir şey kalmamıştır.

Musul kapısı

Musul Kapısı

Musul Kapısı

Bu kapı (Musul Kapısı) veya (Kare Kapısı) veya (Sincar Kapısı) olarak bilinen ve aralarında Ashobi hayvan özellikleri ile insan şeklinde iki kayalar vardır.

Amediye bölgesinde (Behdinan’da Kürtler) kitabında Enver Mayee Behdinan dönemine ait olduğunu yazıyor.

Solav Şelalesi

Solav Şelalesi

Solav Şelalesi

Bu tatil beldesi Amadiye ilçesine 4 km uzaklıkta yer almaktadır. Ağaçlarla dolu bir vadide bulunmaktadır. Vadide bulunan ve dağın yamaçlarından Amadiye bahçelerine dökülerek çağlayana benzer bir akıntı oluşturan suya Solaf ismi verilmektedir. Ziyaretçileri ve turistleri iyi ağırlamak, onlara iyi hizmet sunmak ve dinlenmelerine imkan vermek amacıyla buralara birçok otel, motel ve çardak inşa edilmiştir.

 

İnstagram Hesabımız

Twitter Hesabımız

YouTube Kanalımız

2 Yorumlar

Yorum bırak