Sanat

Modern Çağı Yaşayamayan Kürtler

Kürtler dünya tarihinde çok az yer değiştirmiş bir halktır. Bunun avantajları olduğu kadar bugün Kürtlerin bulunduğu halde göz önüne alınarak bakıldığı zaman dezavantajları da çok olmuştur.

Öncelikle yerleşik bir toplum; Topraklarını korumak için savunma sistemlerini, savaş becerilerini geliştirmek zorundadır. Bu koşulları sağlayan toplumlar, toplumuna, yaşamına, sanata müziğe ve birçok alana vakit ayırabilir. Savaş meydanlarındaki kahramanlıktan aşk hikayelerinden toplumsal sorunlardan her türlü sanatı icra eden Kürtler modern çağda diğer devletler, çağın getirdiklerinden yararlanırken birçok engelle baskılarla katliamlarla karşı karşıya kalmışlardır.

Destanlar hikayeler mitolojiler savaş meydanındaki yiğitlikler modern çağda da devam etmiştir. Sonucunda bu toplumun yüzyıllardır geliştirdiği kültürel miras birçok millet tarafından sahiplenilmiştir.

Kürt toplumunun okuma yüzdesi arttıkça ve bu alanlarda merak duygusu geliştikçe bu durum yavaş yavaş kırılmaya başlanmıştır. Sanat için çok zengin mirasa sahip olan bu halkın mirasının üzerine romanlarıyla çok büyük katkı yapan Mehmed Uzun Kürt romancılığı tarihinde kendine önemli bir yer bulmuştur.

Aynı zamanda Kürt kültürel mirası olan destanlarımitolojileri ve mimariyi birçok unsurdan yararlanarak evrensel bir sanat olan (ölümsüzlük odasıhafıza odası) oluşturan Ahmet Güneştekin Kürt sanat tarihinde şüphesiz çok önemli bir yer alıyor.

Kültürel miras, sahip çıkmak isteyen birçok gönüllü istiyor.

Sosyal Medya Hesaplarımız:

İnstagram

Twitter

YouTube

 

3 Yorumlar

Yorum bırak