Kültür

Kürtlerde Bebek Bağlama

Kürt Kızı

Kürt Coğrafyasının birçok yerinde bebeklerin bağlanma (bezlenme) zamanı geldiğinde bu kadim coğrafyanın bir kültürü olan toprakta bağlama uygulaması bir çok Kürt şehrinde bebeklere uygulanır. İlk önce toprak temizlenir bu işlem ya tezeklerin yakılması sonucunda ortaya çıkan toprakla veya kumla yapılır. Yada peynirlerin saklanması için kullanılan kırmızı kumla Kürtçe adı ile “axa sor” ile yapılmaktadır. Bu topraklar yani kumlar elekten temiz bir şekilde geçirilir ve temizlenir daha sonra kullanmak için saklanır.

Bebekleri Toprakla Kundaklıyorlar

Bebekleri Toprakla Kundaklıyorlar

Bebek bağlanacağı veya bezleneceği zaman geldiğinde elde bulunan bir parça naylon serilir naylonun sebebi ise dönemin yokluğundan kaynaklıdır. Daha sonra naylonun üstüne bir avuç eleklenmiş kumdan konulur ve kumun üstüne de bir örtü parçası serilir son olarak da bebeğin altı bağlanır. Bu topraklama aynı zamanda bebeğin pişikten korunmasını da sağlamaktadır.

Bu geleneğin ve kültürün, uygulamanın amacı bebeğin toprakta sağlıklı büyümesi ve aynı zamanda bebeğin vücudunun toprakta sıkılaşması ve  sağlamlaşmasıdır. Yüzyıllar boyunca kadim Kürt Coğrafyasında bu gelenek uygulandı tabi ki günümüz koşullarının iyileşmesi sonucu bezler kullanılmaya başlandı. Halbuki atalarımızın yaptığı bebeğin sağlığı bakımından çok mantıklı ve akıllıca bir fikirdir. Bugün günümüzde bile bu işlem bazı bölgelerde azda olsa yapılmaktadır.

 

yazı: Rezan Nepox teşekkür ederiz.

İnstagram Hesabımız

Twitter Hesabımız

YouTube Kanalımız

Argeshop Mağazamız

Yorum bırak