Kürt Tarihi

Kürt Milliyetçiliği

Kurdistan

Hünerli ve kudretli bir halk olan Kürtler, Ortadoğu tarihinde önemli bir rol oynamıştır. Çarpıcı niteliklere sahip asker, devlet adamı, yönetici ve alimler yetiştirmişlerdir. Ortadoğu’nun Müslüman ülkelerinin yaşam ve kültürünü zenginleştirmişlerdir. Arapların, Türklerin ve Farslıların komşuları olan Kürtler, Batı Asya’daki en büyük etnik grubu meydana getirirler. Mücadeleci ve hala büyük ölçüde yabanıl insanlar olarak Kürtler, sık sık 17. yüzyılda yaşamış olan İskoçya klanlarına benzetilmişlerdir. Bireysel milliyetçi gururlarının aksine yakın zamana kadar kendilerinden daha büyük ve daha iyi organize olmuş komşularına tâbi rol oynamaya maalesef razı olmuşlardır.

Kürtler, bir ulus olarak, İskoçlar İngilizlere ne anlam ifade ediyorsa, Araplara, Türklere ve Farslara aynı anlamı ifade etmişlerdir. Güçlü bir İslam İmparatorluğu yöneten Kürt Selahattin Eyyubi el Kurdi, Yavuz Sultan Selimin baş danışmanlarından Mola İdrisi Bitlisi ve yirmi yıl boyunca İran’ı yöneten Kerim Han Zend gibi büyük asker ve devlet adamları yetiştirmiş olsalar da, hiç bir zaman kendilerine ait güçlü bir imparatorluk kuramamışlardır. Kürtlerin atalarından biri olan Med İmparatorluğu, Kürtler tarafından kurulan tek milliyetçi, ulusal devlet olarak ifade edilmektedir.

Kurdistan Bağımsızlık Referandumu Mitingi

Kurdistan Bağımsızlık Referandumu Mitingi

Kürt milliyetçiliği hak bir gerçekliktir. Musa Anter Kürt milliyetçiliğini şöyle yorumlar;

“Ben Kürt milliyetçisiyim. Benim milliyetçiliğim; Nazilerin, Faşistlerin ve Turancıların başka ırkları aşağı gören ve onlara tahakküm hakkını kendinde gören, bir milliyetçilik değil de, ezilen ve perişan olan milletimi kurtarmayı hedefleyen bir milliyetçiliktir.” demektedir.

Son 150 yıldır Kürt milliyetçiliği ve ulusal bilinç Kürtler için gerekli olmuştur. Bilinen yazılı kaynaklarda son 100 yılda 3 milyondan fazla Kürt katledilmiştir. Bunun sebebi devletsizlik midir? yoksa çaresizlik midir? Fakat buna sessiz kalan onlarca devlet olduğu bir gerçekliktir.

Kürt Milliyetçiliği ismi yani ”Kurdayetî” 1930’lu yılların başlarında KDP tarafından ilk kez kullanmıştır. Mahabad merkezli kurulan 1946 yılında Kurdistan Cumhuriyeti, Kürt milliyetçiliğinin doruk noktası olmuştur. Kurdistan’ın tüm bölgelerinden Kürtler, aşiret liderleri, birbiriyle düşman olan veya olmayan herkes 1946 yılının Ocak ayında Mahabad’a doğru yola koyuldular. Bu soğuk karda kışta, yağmur çamur dinlemeden sadece vicdan ve bağlılıkları gereği, aşkına giden maşuklar gibi daha değişik bir ifadeyle demirin mıknatısı çekilme iştiyakı gibi Mahabad’a doğru yürüdüler. Kış kıyametin yorgunluğuna aldırmadan, nasıl ki bir şimşeğin sesi göklere çekiliyorsa onlar da aynı gürültü ve coşkuyla Mahabad’a vardılar. Neden? Çünkü, vatan aşkı, özgürlük, önderliğin aşkı ve büyük rehberlerinin aşkı onları bu yollara dökmüştü.

Mustafa Barzani ve Peşmergeler

Mustafa Barzani ve Peşmergeler

Qazi Muhammed kürsüye çıkarak şunları söylemiştir;

Ey büyük Kurdistan!

Ey Vatan Ana! 

Dokuz milyon rüşde ermiş oğlun, senin hasta başını esaret yastığından kaldırdılar ve karın beyaz perdesiyle yüzlerini örtüp çocuklarına giydirilmiş kefeni yırttılar. Senin kamil çocukların cesurca savaşıp bir mucizeyi gerçekleştirdiler, tüm engel ve pusuları aştılar. Yarının çocuklarına mutlu bir yaşam bıraktılar. 

Ey Med ve Eşkanî yurdu!

Ey Selahaddin’in, Nureddin’in ve Deysem’in beşiği!

Müjdeler olsun. Sonunda envaî türlü hastalığın mikrobu temizlendi göğsünden. Çocukların karınca yuvaları üstündeki buğday taneleri gibi cevherler biriktirdiler. Sana ve büyük önderlerinin huzurunda canla, ruhla ‘Biji Kurd û Kurdistan’ diye haykırdılar. Düşmanın bulanık kalbini sarstılar.

işte bundandır ki Mahabad Kürt Cumhuriyeti, Kürt milliyetçiliğinin doruk noktası oldu dedik. Kürt milliyetçiliği ırkçılık veya faşistlik değildir. Devletsiz bir millet bunları da zaten yapamaz. Kürt milliyetçiliği; Dilini savunmaktır. Kültürüne ve tarihine sahip çıkmaktır. Kürtçe konuşmak ve varlığını belirtmektir. Bütün Kürtleri sevmektir. Milliyetçiliği böyle yorumlayabiliriz.

Qazi Muhammed Çarçıra Meydanında Konuşma Yapıyor

Qazi Muhammed Çarçıra Meydanında Konuşma Yapıyor

 

İnstagram Hesabımız

Twitter Hesabımız

Youtube Kanalımız

4 Yorumlar

Yorum bırak