Kürt Tarihi

İbrahim Peygamber Kürt mü?

Hz. İbrahim'in oğlu İsmail'i kurban edişi

 

İslam dinine göre, Arap ailesi İsmail’den, İsrail soyundan (Yahudi) ise İshak’tan geliyor. Yani İbrahim peygamber ne Arap ne de Yahudi’dir. Bilimsel olarak baktığımızda da Arapların ve Yahudilerin kökeni çok eski değildir. Yani İbrahim peygamber ortalama 4 bin yıl önce yaşadığını varsayarsak o zamanların kaynaklarında ne Araplar nede Yahudiler geçmemektedir. Akad’ları Arapların atası olarak görenlerde var lakin buna kesinlik kazandıramıyorlar çünkü Arapların atası Akad’lar değil.

Öte yandan, M.Ö. 3000 yılına dayanan Sümer yazıtında Kürtler açıkça görüldüğü için Kürtler Arap ve Yahudilerden daha yaşlıdır. Belli ki İbrahim peygamber, özellikle Müslüman olduğunu iddia edenler Arap ya da Yahudi, bu çelişkili, İbrahim’in adı ne Arapça ne de İbranice değil, aynı zamanda sadece Arapça yazılmış Kuran’da geçmektedir.

Hz. İbrahim, oğlu İsmail'i kurban edişi

Hz. İbrahim, oğlu İsmail’i kurban edişi

İbrahim ismi Kürtçemidir ?

Hz. İbrahim Harran’lıdır. Doğduğu zamanlarda oraya Hurri Kürtleri hüküm sürüyordu ki orası hala Kürtlerin anavatanıdır. Hz.İbrahim mağarada doğdu veya mağarada büyüdü. İ-Bra-Him- Bra-(Kürtçe “kardeş”) Him-( Kürtçe”Büyük taş/Kaya”) Kürtçede hala bu isim “Brahim” olarak telaffuz ediliyor.

Ayrıca Hz. İbrahim’in eşinin adi “Sara”dır.  Sar’a Kürtçe soğuk demektir.

Aslında asıl soru şu; Araplar ve diğerleri daha sonra İbrahim adını işittikleri için ve İbrahim Peygamber bir Kürtse, elbette Kürtler arasında bu isme benzer isimler de bulunmalıdır. Var mı?

Kürtlerin atalarından olduğu kesinlik kazanmış olan Gudi kralları listesinde şu isim geçmektedir. Gudiler Hz. İbrahimden çok önceden yaşamıştırlar.

Kralın adı “İbranum”, ”Bra”kardeş-“Num”yeni demek.

Şunu da ekleyelim; Hz. İbrahim’i ateşe atılmasını öneren ve mancınığı icat eden de bir Kürt’tür.
İbrahim’i ateşe attıran Kral Nemrud’un adi Kürtçedir. Nemird’dir yani “Ölümsüz” demektir.
İbrahim peygamber Kürtmü’dür bilinmez ama bir şey kesindir o da Kürtlere peygamber geldiği ve İsminin Kürtçe olduğudur.

27 Yorumlar

 • Bu arada bu değerli çalışma hayırlı olsun diyelim öncelikle. Bir tarihçi olarak sizden bu tür bilgilerin nerden geldiğine dair bir kaynak la desteklemenez daha doğru olur lütfen tarihi bir yazı yazdığınızda kaynakları alt kısımda belirtseniz iyi olur

  • ⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚂⚂⚀⚀⚀⚀⚀⚀⬜⬜⬜⬜⬜⚂⚂⚂⚂⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜⚂⚂⚂⚂⚂⚂⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜⬜⚂⚂⚂⚂⬜⬜⬜⬜⬜⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚂⚂⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃

 • ⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀
  ⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚀
  ⚀⚀⚀⚀⚀⚀⚂⚂⚀⚀⚀⚀⚀⚀
  ⬜⬜⬜⬜⬜⚂⚂⚂⚂⬜⬜⬜⬜⬜
  ⬜⬜⬜⬜⚂⚂⚂⚂⚂⚂⬜⬜⬜⬜
  ⬜⬜⬜⬜⬜⚂⚂⚂⚂⬜⬜⬜⬜⬜
  ⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚂⚂⚃⚃⚃⚃⚃⚃
  ⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃
  ⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃⚃

 • Yıllar önce lise yıllarında hz ibrahimin kürt olduğunu idda ettiğimde hasta ruhlu insanlar alay etmişti benimle, saçmaladığımı söylemişlerdi almamışlardı. Merak ediyorum acaba onlarda argeşizm’in bu değerli yazısını okumuşlar mıdır?

 • Yıllar önce lise yıllarında hz ibrahimin kürt olduğunu idda ettiğimde hasta ruhlu insanlar alay etmişti benimle, saçmaladığımı söylemişlerdi. Merak ediyorum acaba onlarda argeşizm’in bu değerli yazısını okumuşlar mıdır?

 • Acaba araplarda İbrahim’in arap olduğunu gösteren kanıtlar varmıdır Kur’an Kerim dışında yani bilimsel kanıtları varmıdır?

  • Kürtler ateşperest mecusilerin atalarıdır, ateşe taparlar, newrozda o sebeple ateş yakarlar,hatta yecüc ve mecüclerde kürttür çünkü kürtler o zamanlar dağlarda laf anlamaz bozguncu bir toplummuşlar, islam gelince bir kısmı düzelsede şuan ataist pkk ve uzantısı örgütlere bakıldığında hala eski bozgunculukları ve laf anlamazlıkları devam etmekte. Londra üniversitesi arşivlerine bakarsanız kürtlerin dağlarda yaşayan ateşe tapan bir millet oldupunu görürsünüz, bu belgelerle mevcuttur, her kavimden olduğu gibi bu kavimdende düzgün nesil gelmiş ama devamlı kavmiyetçi ve inatçı düzen tanımaz bir toplum olduğu için rahat kullanılabilir bir toplum olarak avrupa kayıtlarına almıştır. Ha keza bu arada suriyedeki ataist din tanımaz dine hiç saygısı olmayan batı uşağı haline gelmiş örgütlerin kürtlükle bir bağları kalmamış, günümüz kürtleri daha anlayışlı islama yakın ve ahlaklı toplumdur. Ama kavmiyetçiliklerindeki ısrarı dinlerinin önlerine geçirmeleri sebebi ile hiçbir zaman yeryüzüne rahat yaşama ulaşamamışlardır. London üniversitesi raporları herşeyi yazmış, en dikkat çeken bölümü ise “batı için kullanılmaya elverişli insan topluluğu ” olarak dip not almaları çok manidar. Bunu apaçık söyleyen bazı profesörler “batının semeri ” derler, islamcı Kürtler ile ataist dinsiz din düşmanı kürtleri ayırt etmek gerek.

   • Irklar hakkında konuşurken daha edepli ol lütfen. ateist, müslüman, Zerdüşt yada putperest fark etmez kürt kürtdür. Terbiyesizlik yapma lütfen. İnançsız biri olarak insanlara saygı duyarım her zaman. Ama inançlara saygı duymak zorunda değiliz. Batı uşağı ne demek. Terbiyeni takın.

   • Öfkeni kontrol et bence nefret kusar gibi kürtlerde bahsetmişsin yecüc mecüce kadar ilerletmişsin lakin aklından geçen şahsi fikrin senin sorunun eyer sen kürt isen sana diyeceğim kökensiz sin yazık sana çünkü senin kafandan çok zavallı kürt gördüm eğer ırkçı bir türk sen sen o İngiliz argümanlarla bide türkler hakkında neler yazmışlar onada bak sonra bize saldır son ihtimal arapsan arapların geçmişteki vahşetleri 21. Yüzyıldada hiç değişmeden devam ettiğine şahidiz tabiki kürtlerde tertemiz değil lakin kim olduğumuzu bilipte etrafa saldırırsa daha iyi olacağını düşünüyorum.

   • Çok doğru hiç de batı uşağı, batı hayranı Türk görmedik. Zaten Osmanlı’yı da batılı Kürtlerden oluşan İttihatçılar yıkıp Doğuda yüzlerce Kürt İslâm âlimini de idam ve işkenceyle öldürdüler. Çok komiksin senin söylediklerin ne kadar doğruysa bunlarda o kadar doğru. Kürt tarihini Kürtlerden öğrenin. Biz siz değiliz İngilizlere tarih yazdıralım.

   • Sen ırkçı bir palavracisin kürtler türklerden önce Müslüman oldular yani barbar olan atalarınız

   • daha newrozun anlamını bilip bilmeden gelipte burda kürtler adına hayalperest ve külliyen yalanlarını kes. Müslümanlık konusunda , kürtler türklerden 600 yıl önce müslüman oldular. Eminim kendin bile kürt değilsindir, türksündür buna yemin edebilirim ama kanıtlayamam, belli ki kürtlere çok güzel kin ve nefret dolusun, isminde azıcık utan; müslümanım diye geziniyorsun ama sözde sizin tarihinizde olan “İYİ” ordusunun peygamber efendimize savaş açtığını bilmezsin mesela.

 • Osmanlı dağılırken biz de Ulus devlet olarak birleşseydik ne olurdu, o zaman ihanet etmedik şimdi bizi yok sayıyorlar, zaten Kürtler kötü millet değil, ihanet olarak sayılmaması lazımdı, eğer öyle bir devletimiz olsaydı.

 • Nemrut kürtçe (na mırit) ölmüyor anlamına gelir ama gerçek ismi bu değil bu tamamen lakaptır Nemrut gerçekte Akad krallığının 3. Kralı (naram sin) dir akadlar Arabistandan gelme bir Sami halktır yani Arap kökenli yada arapların ataları denilebilir hz. İbrahim Sümer kökenli ne Arap nede kürttür.

  • Sümerler’in bölgesi ile Urfa arasında çok büyük bir mesafe var yani bu dediğin tezin ihtimali neredeyse yok ayrıca Akadlar; Arabistan’dan gelmedi , Arabistan’a doğru daha sonra yayıldı seferleri ile yani Akadların anavatanı Mezopotamya bu konuda hemfikir olalım ve bu da Akadların , Sami halk olmadığını gösteriyor ayrıca Naram-Sin çok büyük bir lider ve kraldır eğer o kişinin Nemrut olduğu düşünülseydi bu birçok araştırma konusu olurdu.

 • Öfkeni kontrol et bence nefret kusar gibi kürtlerde bahsetmişsin yecüc mecüce kadar ilerletmişsin lakin aklından geçen şahsi fikrin senin sorunun eyer sen kürt isen sana diyeceğim kökensiz sin yazık sana çünkü senin kafandan çok zavallı kürt gördüm eğer ırkçı bir türk sen sen o İngiliz argümanlarla bide türkler hakkında neler yazmışlar onada bak sonra bize saldır son ihtimal arapsan arapların geçmişteki vahşetleri 21. Yüzyıldada hiç değişmeden devam ettiğine şahidiz tabiki kürtlerde tertemiz değil lakin kim olduğumuzu bilipte etrafa saldırırsa daha iyi olacağını düşünüyorum.

 • Çok saçmalamışsın ibrahim. Kürtlere Kin beslemişsin. Mecusi magi, yani majini kürt med aşiretidir. Mecusi kelimesi majiniden gelir. İran kürtleri majiniler ateşe tapmazlar. Güneşe iman ederler. Ateş farslarda kutsaldır ve hayat ve aydınlanma kaynağı olarak görülür. Magiler bilimle uğraşır. Magiler ilk Hristiyan ve hz isanın peygamber olduğu, kuyruklu yıldızı işareti bildirmiştir. Hz isa filminde detaylıca anlatmıştır. Bu videoda bilgi edinebilirsiniz. Hristiyanlık kapadokya kürtleri aracılığıyla ayrupaya yayılmıştır. https://youtu.be/Ga3G0rKVHf8
  https://youtu.be/0Mlzn-i_f18
  Kürtlerin bir magi kürtlerin bir diğer dini mani dinidir. Mani dini sayesin göçebe olan Uygur türklerini yerleşik hayata geçirmiş ve Çine medeniyet kazandırmış. Dinler kürtlerin icadı ve medeniyetidir.
  Yine mazdekçilik kürtleri felsefesi dini olup, ilk sosyalizm ve kominizim temeli atıldı. Yani İran da atıldı. Sosyolojik terimi kültürün çıkışıdır. Orta asya türklerin ve Rusyanın devlet yapısını oluşturur.
  Türkiye devleti sizi cahil yetiştirip kürtlerin başına bela ediyor.

 • Sen ırkçısın kopek bunu bastıra bastıra yazmandan belli Kürtler bu topraklarda haddi hesabı olmayan katkıları vardır Türkiye sadece Türklere ait değil kudur ha bide efendimize zamanında taş atanlar da Araptı şuan dindarlar güya hazreti İsayı carmaga geren de Hristiyan di şuan onlar da İsa için göz yaşı döküyorlar bunu da unutma biz olmasak namus kavramı da biterdi ki sizde bunu çok görüyoruz

Yorum bırak