Mimari

Erbil Geleneksel Evleri

Erbil Kalesi

Mezopotamyanın güneyinde yer alan Erbil bütün kent dokusuyla tamamen tarihi bir hava veriyor. Frank Lloyd Wright, yerel mimariyi, insanların kültürleri, toplumları, ekonomileri ve yaşam biçimleriyle ilgili gerçek ve çevresel ihtiyaçlarına yanıt olarak inşa ettikleri binalar olarak tanımladı.

Binaların ve evlerin formları renkler, desenler ve farklı iklim koşulları ile karakterizedir. Güneş ışığı, kontur düzeni ve evin pencereleri tarafından benzersiz ev tasarımlarında sıkışıp kalır.

Yöresel mimarinin başlangıcındaki coğrafya, Kürtlerin, tarihleriyle birlikte, yeni bir insanın anavatanı olan Mezopotomyay’a sürekli evrimi ve entegrasyonu ile sonuçlandığını kaydeden Izady (1992) tarafından kapsamlı bir şekilde açıklanmaktadır.

Mezopotamya’daki Vernaküler mimari birçok açıdan sürdürülebilirlik ile uyumludur. Kürdistan’da sürdürülebilir yaşam, verilen ısı kaybını azaltmanın yanı sıra çevre dostu faktörleri adapte etme yöntemlerine uygun bir şekilde uyularak elde edilir.

Erbil’in geleneksel binaları açık avluya sahip yüksek duvarlarla çevrilidir. Pencereler belirli yönlerde düzenlenmiştir. Ayrıca, sıcak ve kurak bir iklimde olduğu için binalardaki alanlar havalandırma sağlamak için belirli alanlarda bulunmaktadır.
Tasarımların yapımında kullanılan malzemeler çamur, alçıtaşı ve kolay erişilebilir diğer malzemelerdi. Buna ek olarak, bölgedeki sıcak koşullara uyum sağlamak için ateşli tuğlaları inşaatta kullanırlar. 

Erbil Kalesi

Erbil Kalesi, Erbil’in merkezinde yer almaktadır ve her zaman Erbil’in önemli bir idari ve savunma kalesi olmuştur. Erbil Kalesi, şehrin en popüler turistik yerlerinden biridir ve 2014 Dünya Mirası Listesi’ne girmiştir.

Yerden 25 metre yükseklikte devasa bir alana inşa edilen kale, M.Ö. 6000 yılına kadar uzandığı düşünülüyor. Bu alanda kalenin yanı sıra kullanımda olan 506 konut bulunmaktadır

Yorum bırak